Plavání od šesti měsíců

Kojenecké plavání je jedna z mála aktivit vhodná pro děti od nejútlejšího věku.
Kojenci mají dobrou adaptaci na vodní prostředí, nízkou hustotu těla a vysokou adaptabilitu rovnovážného aparátu.

Pohyb a činnost ve vodním prostředí má velký zdravotní význam. Voda nadlehčuje a uvolňuje celý podpůrný aparát, zlepšuje prokrvení kůže, podporuje svalovou relaxaci, povzbuzuje činnost dýchací a oběhové soustavy. Kojenecké plavání má také velký vliv na psychiku dítěte. Upevňuje se citová vazba mezi rodičem a děťátkem. Při správné metodice, která respektuje věk, pokročilost a hlavně psychomotorický vývoj, děťátko ve vodě cvičí, posiluje, pracuje se svým vlastním tělem.

Vodní prostředí je pro děťátko velmi příjemné, ale je nezbytně nutné dodržovat základní principy, vhodné prostředí ( bazén pro kojence musí splňovat přísné hygienické požadavky dle vyhlášky 238/2011 Sb. ), kvalitní metodika a vysoká odbornost lektora.

V Klubu ABECEDA se snažíme, aby rodiči byla vždy krátce vysvětlena práce s dětmi ( správné provedení prvku, k čemu daný prvek slouží, jaké partie těla děťátko posiluje, atd. ) a důležitá je také kontrola prováděných prvků. Vše je sladěno tak, že děti metodicky pracují, rodiče o tom ví a celá lekce se odvíjí v příjemném duchu doprovázena řadou písniček a básniček. Součástí kojeneckého plavání je potápění. Vždy klademe důraz, aby děťátko, které se potápí, mělo dobře zvládnutou celou abecedu potápění a zanořování bylo v souladu s psychomotorikou dítěte. Takže žádné záklony, prohnutí v zádech, atd. Do lekcí smysluplně zařazujeme práci s pomůckami.

U kojeneckého plavání je kladen důraz na adaptaci kojence na vodní prostředí a zádové polohy, které jsou s ohledem na psychomotorický vývoj přirozené. Postupně se pracuje se zátěží snižování úchopu nebo v určitých polohách s uvolňováním zadečku. Zádové polohy jsou doplňovány rovnovážnými cviky, cviky na prostorovou orientaci a posilováním celého těla. U kojenců je nutné střídat zátěžové cviky s relaxačními a dát prostor na "pomazlení".
Součástí plavání je nácvik potápění. Je to pomalý proces, který se u kojenců nesmí uspěchat.
V menším měřítku pracujeme s pomůckami, jako je kruh a karideska.

Jak se přihlásit