Plavecké pomůcky

Plavecké pomůcky jsou nedílnou a velmi důležitou součástí při plavání batolat a dětí předškolního i školního věku. Při zařazování pomůcek bychom měly mít vždy na mysli, co chceme trénovat, jestli je daná pomůcka k tomu účelu vhodná a samozřejmě musíme brát zřetel na psychomotorický vývoj dítěte, aby dítě bylo vůbec schopno z hlediska motoriky daný prvek zvládnout.  Při výuce plavání v žádném případě neplatí, čím více pomůcek na těle, tím lépe.

Klub ABECEDA pro Vás vytvořil fotografie nejzákladnějších a nejčastěji používaných plaveckých pomůcek a krátký orientační popis pro jejich využití. Plavecké pomůcky jsou k dostání v různých barvách ( žlutá, červená, oranžová, zelená, modrá, fialová, jsou možné i pruhované varianty).

Pokud byste měli zájem si nějakou plaveckou pomůcku objednat, neváhejte mě kontaktovat.

Ryba je všestranná velmi oblíbená pomůcka. Podobně jako kruh slouží k samostatnému pohybu, který je ale o něco náročnější, proto by nejdříve mělo dítě zvládnout samostatný pohyb v kruhu.V poloze na břiše můžeme rybu použít podobně jako malou desku, v poloze na zádech ji můžeme použít za hlavou s extenzí horních končetin nebo pod hlavou jako "límec". Tato poloha slouží k nácviku splývavé polohy, k nácviku znakových nohou a prsových nohou na zádech. Rybu můžeme použít podobně jako pásek k udržení splývavé polohy, pro kraulové a znakové nohy, v tomto případě dáváme rybu do úrovně boků. Ryba též slouží u menších dětí k nácviku "vyšlapávání" a pro samostatné skoky.

Cena: 220,- Kč

Malá deska slouží pro nácvik splývavé polohy a extenze horních končetin.

U mladších dětí slouží k nácviku dýchání přes extenzi horních končetin, využíváme ji k ponorům, orientaci pod vodou a k nácviku sebezáchrany.
Hlavní využití při nácviku kraulových a znakových nohou, rozložených znakových a kraulových rukou, k nácviku kraulového dýchání.
Často se používá v kombinaci s páskem.

Cena: 180,- Kč

Střední deska slouží pro nácvik splývavé polohy a extenze horních končetin.
Hlavní využití při nácviku kraulových a znakových nohou.
U mladších dětí je vhodná k nácviku odrazů na břiše.

Cena: 220,- Kč

Pásek se používá hlavně u plavecké výuky, pomáhá udržet splývavou polohu.
Často ho využíváme při osamostatňování dětí od rodičů.
Když plaveme na břiše, spona pásku se zacvakává na břiše, když plaveme na zádech, spona pásku se zacvakává na zádech.
Pásek by měl být vždy v úrovni boků. Často se kombinuje s malou deskou.

Cena:180,- Kč

Kolečka můžeme využít jako pár nebo samostatně. Jako pár slouží k samostatnému pohybu ( je to dost těžké ), k nácviku splývavých poloh v různých kombinacích. Používáme též ke skokům, k jednoduššímu vyšlapání a zaujmutí splývavé polohy. Jedno kolečko využíváme podobně jako malou desku. U malých dětí je vhodné použít kolečko při prvním seznámení s držením pomůcky na břiše ( "volant" ).

Cena: 220,- Kč ( prodává se vždy pár )

Hadice je opět velmi všestranná pomůcka. Využívá se k nácviku samostatného pohybu buď na "motýla" nebo "koníka" ( je to náročnější, trénuje se rovnováha, nejdříve kolem 3. roku ). Používá se k nácviku různých druhů ponorů, kraulových, znakových nohou, splývavých poloh, pro zpestření skoků, trénování rovnováhy. Pomocí spojek lze využít jako kruh nebo dle fantazie různě pospojovat velké desky.

Cena: 160,- Kč

Velká deska je velmi oblíbená a všestranná pomůcka. U dětí kolem jednoho roku slouží k nácviku správného stereotypu nalézání a lezení. Slouží k nácviku pádů a skoků do vody, k výuce sebezáchrany, zdokonalování potápění ( podplouvání, ...). Po velkých deskách spojených pásky se můžeme pohybovat po čtyřech, po nohách s dopomocí i bez, válet sudy. Velkou desku používáme jako klouzačku, pro nácvik rovnováhy, kraulových, znakových a prsových nohou. Velkou desku využíváme také k prvnímu nácviku šipky ( z kleku ).

Cena: 1 000,- Kč

Velká deska s dírou slouží pro ponory ( např. do rybníčku pro míčky ), ale hlavně k nácviku šipky.

Cena: 1 000,- Kč

Vodolepky milují miminka, ale i větší děti. Pro miminka je to příjemná a bezpečná věc do ruky. Vodolepky se využívají pro rozvoj jemné motoriky, poznávání barev, zvířátek. Starší děti s nimi mohou hrát ve vodě i pexeso ( záleží na fantazii lektora ). Děti velmi rádi něco převážejí, nalepují. Například vozí vodolepky na malých deskách ( převážejí náklad ), pro děti je to hra, při které trénují držení malé desky, extenzi horních končetin a dýchání ( bublání do vody ).

Vodolepky se prodávají v balíčku po 15 kusech, tloušťka vodolepky je 8 mm. Je možné si vybrat ze tří motivů ( balíček s motivem vodní svět, balíček s motivem lesní svět nebo balíček s motivem dopravní prostředky ).
Cena: 170,- Kč